4 pory roku

Można pół żartem pół, serio powiedzieć, że zawsze znajdzie się powód, aby przyjechać do Konstancina-Jeziornej. Ale tak jest w rzeczywistości! Warto przyjeżdżać tu przez cały rok. Wśród rozlicznych powodów, na pewno warto wymienić 3 najważniejsze.

1. Urzekająca przyroda. To właśnie położeniu geograficznemu zawdzięcza Konstancin swoją renomę. Na terenie gminy znajduje się sześć rezerwatów przyrody. Ponad 30 roślin objętych jest ochroną całkowitą lub częściową. Ciekawostką jest fakt, że w okolicach Konstancina, w pobliżu Obór, występuje roślinność o różowym kolorycie kwiatów, charakterystyczna dla łąk alpejskich. Tutejsze lasy i parki, są ostoją wielu ptaków. W ciągu całego roku zaobserwować można około 150 ich gatunków, wliczając w to ptaki osiadłe i wędrowne.

Mieniąc się kolorami czy zrzucając swoje liście miejscowe drzewa, w tym pomnikowe dęby (na ulicach Literatów i Sobieskiego) ukazują przez cały rok nieco inną twarz Konstancina. Zimą nieco chłodniejsza, zachęcającą do historycznych wspomnień, wiosną i latem zielona, zapraszająca do aktywności i uśmiechu, czy w końcu jesienią mieniącą się złocistymi barwami, które najlepiej kontemplować przy stojącym na zewnątrz kawiarnianym stoliku.

2. Zdrowie i powietrze przepełnione wonią olejków eterycznych. Konstancin-Jeziorna to jedyne uzdrowisko położone na Mazowszu, w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy. Oprócz tężni solankowej dostępnej dla wszystkich przez cały rok, w Konstancinie-Jeziornej znajduje się bogate zaplecze sanatoryjno – szpitalne dla pacjentów wymagających specjalistycznej opieki. Co ważne konstancińska tężnia znajduje sie w Parku Zdrojowym, który jednocześnie daje okazję do kontaktu z przyrodą, a usytuowane na podmokłych terenach platformy widokowe sprzyjają obserwacji ptaków.

3. Chwila relaksu dla siebie i rodziny. Zarazem park jest sercem miasta, tu odbywają się rozliczne wydarzenia, a w porze letniej tutejszy amfiteatr zaprasza na weekendowe koncerty. Przejdźmy kilka kroków, a znajdziemy sposób na leniwy odpoczynek na trawiastej plaży lub stojących leżakach tuż obok Hugonówki, czyli Konstancińskiego Domu Kultury. Tu też możemy oddać się błogiej chwili relaksu zamawiając aromatyczną kawę, a dzieci będą bawić się na pobliskim placu zabaw.

Aktywności sprzyja dalsze sportowe zaplecze miasta, a młodsze pokolenie może spędzić aktywnie czas w skateparku czy na ściance wspinaczkowej przy ul. Bielawskiej. Miłośników jazdy konnej zapraszają tutejsze stadniny koni i przeznaczony dla nich szlak w Lasach Chojnowskich. Można popływać kajakiem po rzece Jeziorce lub podróżować rowerem po licznych szlakach turystycznych. Zimą do dyspozycji jest sztuczne lodowisko na łyżwy, a miłośnicy nart biegowych mogą wybrać się zimą na trasy do Lasu Chojnowskiego lub na nordic-walking.