Letni, wakacyjny czas sprzyja dłuższej aktywności na świeżym powietrzu. Warto wówczas przyjechać do Konstancina rowerem (zob. sekcję Jak spędzić czas/Dla aktywnych) z Warszawy lub okolic. Podobnie turyści odwiedzający nasze miasto mogą wybrać się rowerem do Warszawy, do wyboru są 4 trasy. Na rowerzystów czekają szlaki rowerowe, ale co najważniejsze można wygodnie korzystać z wypożyczalni rowerów w systemie „Veturilo”.
Kajakiem po Jeziorce
Gdy lato w pełni, a temperatury wysokie, to znak, że czas, aby trochę popływać. Przez gminę Konstancin-Jeziorna przepływa rzeka Jeziorka, wpadająca na jej terenie do Wisły. Początek bierze w powiecie żyrardowskim, a jej długość wynosi 66,3 km. Przepłynięcie całości trasy nie jest możliwe z uwagi na istnienie urządzeń spiętrzających wodę. Ale na terenie gminy rzeka jest spławna między miejscowością Chylice a tzw. odnogą św. Jana, nazywaną tak od ustawionej w tym miejscu, pochodzącej z końca XVIII wieku, figury św. Jana Nepomucena. Na tym odcinku szerokość rzeki wynosi od kilku do kilkunastu metrów. Stan wody oscyluje zazwyczaj w granicach 100 -130 cm i jest utrzymywany na takim poziomie dzięki imberfalowi spiętrzającemu wodę nieopodal wspomnianej odnogi. Przepłynięcie przez tę wodną budowlę nie jest możliwe. Pamiętać należy, iż w części spływowej rzeka jest całkowicie nieuregulowana, a brzegi porastają drzewa, stąd też warunki bywają zmienne. Przy niższym stanie wody konieczne jest przenoszenie kajaka. Dlatego warto zaopatrzyć się w gumowe buty, aby uniknąć obrażeń stóp.
Na terenie powiatu piaseczyńskiego działa kilka wypożyczalni kajaków. W Zalesiu Dolnym jest to możliwe w firmie „Kajaki Piaseczno”. Oferuje ona wypożyczenia całoroczne, z wyjątkiem okresów zamarznięcia rzeki. Regularnie organizowane są również ekospływy, podczas których wolontariusze sprzątają rzekę z nagromadzonych śmieci. 1 maja organizowane są regaty kajakowe. Firma proponuje program „Pedałuj i płyń”, polegający na dojechaniu do Zalesia Dolnego rowerami skąd są one transportowane samochodem do miejsca zakończenia spływu w Konstancinie. Do osób z doświadczeniem ofertę kieruje firma „Aktywne Chwile” ze Złotokłosu, oferująca spływy na dłuższym odcinku rzeki Jeziorki w jej górnym biegu. Prowadzone są spływy grupowe i indywidualne.
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji przez cały rok oferuje zajęcia sportowe i rekreacyjne dla dorosłych, młodzieży i dzieci. W ofercie piłka nożna, badminton, tenis stołowy, siatkówka, zapasy, aerobik, gimnastyka dla seniorów, taniec. GOSiR dysponuje następującymi obiektami:
– hala sportowa, ul. Żeromskiego 15 (wejście od ul. Piasta)
– sala fitness, ul. Żeromskiego 15
– hala sportowa, ul. Bielawska 57
– boisko ze sztuczną nawierzchnią, ul. Wojewódzka 12
– sauna i siłownia, ul. Żeromskiego 15
– place zabaw w mieście i gminie
– ścieżka edukacyjno-sprawnościowa im. Tomasza Hopfera
– kompleks sportowo-rekreacyjny ze skateparkiem, wielofunkcyjnym boiskiem do piłki nożnej i ręcznej oraz ścianką wspinaczkową, ul. Bielawska.
05–510 Konstancin-Jeziorna, ul. Żeromskiego 15 (wejście od ulicy Piasta)
Tel.: 22 754 61 86
e-mail: biuro@gosir-konstancin.pl
www.gosir-konstancin.pl
Letnie wydarzenia kulturalne
Jazz Zdrój Festiwal
Festiwal jazzu tradycyjnego poświęcony pamięci wybitnego trębacza Louisa Armstronga.
To pierwsza tego typu i na taką skalę impreza na Mazowszu. Jazz tradycyjny wykonywany przez profesjonalne, uznane zespoły z kraju i zagranicy znakomicie komponuje się z klimatem uzdrowiska. Amfiteatr i piękna przyroda wokół doskonale współgrają z muzyką.
Organizatorem jest Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury.
Kino plenerowe
W sezonie letnim Konstanciński Dom Kultury proponuje wakacyjne kino plenerowe. Projekcje filmowe odbywają się w amfiteatrze w Parku Zdrojowym w każdy piątek lipca (godzina 21:45) i sierpnia (godzina 21:15). Seanse filmowe trwają do końca sierpnia.
Aktualny repertuar dostępny na stronie www.konstancinskidomkultury.pl
Koncerty w Parku Zdrojowym
Podczas weekendowych koncertów letnich można posłuchać zarówno artystów młodego pokolenia, jak i muzyków z bogatym dorobkiem artystycznym. Każdy słuchacz znajdzie tu coś dla siebie. Prezentowana jest muzyka instrumentalna, jazzowa, swingowa, pop. Koncerty odbywają się w soboty o godzinie 19:00 i w niedziele o godzinie 16:00.
Na wszystkie koncerty wejście jest bezpłatne, szczegółowy repertuar koncertów można znaleźć na stronie www.konstancinskidomkultury.pl
Gminne dożynki
Każdego roku w sierpniu odbywają się w innej wsi gminy Konstancin-Jeziorna. Oprócz występów zespołów ludowych i potańcówek organizowany jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zgodnie z tradycją święto ma trzy etapy: obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów zbóż, wicie wieńca zwanego plonem oraz orszak i pochód z wieńcem do miejsca uczty wyprawianej przez gospodarza i zabawy tanecznej. Organizatorem dożynek jest Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna.
Ogólnopolski Festiwal Sportów Teatralnych 321 Impro
Jest to największy w Polsce festiwal teatralny poświęcony teatralnej sztuce improwizatorskiej. Uczestniczą w nim improwizatorzy z całej Polski i zagranicy. Dorośli, młodzież i dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach improwizacji.
Dni Konstancina – Piknik Retro
Dwudniowe święto Konstancina-Jeziorny jest okazją do wspaniałej zabawa dla mieszkańców i gości odwiedzających uzdrowisko. Odbywają się liczne koncerty gwiazd polskiej estrady, lokalnych zespołów muzycznych i tanecznych, konkursy dla dorosłych, animacje i zabawy dla dzieci.
Park Zdrojowy jest areną działań artystycznych, sportowych i kulinarnych.
W każdym roku święto naszego miasta obchodzone jest w konwencji lat minionych: belle époque, czyli przełomu XIX i XX w. i dwudziestolecia międzywojennego. Główną atrakcją jest parada retro, z udziałem mieszkańców i gości przebranych w stylowe stroje, oraz przejazd starych samochodów.
Youth Festiwal – międzynarodowy festiwal muzyki kameralnej
Europejskie spotkania muzyczne zainicjowane w 2007 roku przez Szkołę Muzyczną w Konstancinie. Festiwal dla dzieci i młodzieży z różnych miast europejskich ma za zadanie prezentację osiągnięć artystycznych młodych mieszkańców Polski i miast partnerskich Konstancina-Jeziorny. Jest to jeden z niewielu tego typu festiwali w kraju, a jedyny międzynarodowy i muzyczny w naszym mieście. Szkołę Muzyczną w Konstancinie wspiera w organizacji Festiwalu Konstanciński Dom Kultury.
Wianki nad Wisłą (Gassy)
Coroczna impreza organizowana w noc świętojańską, przywołująca klimat obrzędów i obyczajów z dawnych lat. Wyplatane na miejscu wianki puszczane są na wodę, płoną ogniska, a pozostałą część tej najkrótszej w roku nocy wypełnia taniec. Organizatorem jest Konstanciński Dom Kultury przy współpracy z sołectwem Gassy.
Festiwal Sztuki Opowiadania
Festiwal ten jest okazją do zapoznania się z pięknymi bajkami i opowieściami z Polski i najróżniejszych stron świata – a odbywa się w miejscu szczególnym, konstancińskiej tężni. To szansa na oczyszczenie ciała i duszy, na inhalację myśli i wyobrażeń. Organizatorem festiwalu jest Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, przy współpracy Uzdrowiska Konstancin i Konstancińskiego Domu Kultury..