Kultura

Centrum życia kulturalnego Konstancina–Jeziorny stanowi, mieszczący się w zabytkowej willi Hugonówka w Parku Zdrojowym, Konstanciński Dom Kultury.

 

Konstanciński Dom Kultury Hugonówka

Konstanciński Dom Kultury proponuje niezwykle bogaty program wydarzeń kulturalnych i zajęć edukacyjnych. Zarówno dzieci, młodzież , jak i dorośli znajdą tu wiele inspirujących propozycji. Hugonówka organizuje doroczne ogólnopolskie wydarzenia m.in.: Festiwal 321 Impro, Jazz Zdrój Festiwal, Festiwal Filmowy Świat Maklaka i Jego Przyjaciół oraz Flis Festiwal. Pełne rozmachu Dni Konstancina to prawdziwa podróż w czasie – parada i piknik retro z atrakcjami sprzed stu lat. W sali widowiskowej Hugonówki odbywają się spektakle teatralne, koncerty i performance’e. W galerii oraz przestrzeni publicznej prezentowane są wystawy artystów o międzynarodowej renomie.

Konstanciński Dom Kultury mieści się w zabytkowej willi Hugonówka, której historia sięga początków XX w., kiedy powstał w niej pierwszy zakład przyrodoleczniczy. Hugonówka jest kolebką uzdrowiska oraz miejscem, w którym od ponad wieku skupia się jego życie kulturalne.

Kontakt:

ul. Mostowa 15

05-510 Konstancin-Jeziorna

Tel. (22) 484 20 20

https://hugonowka.pl/

 

Muzeum Wycinanki

Dawny Dom Ludowy w Mirkowie już niebawem zmieni się w nowoczesne Muzeum Wycinanki.

Znajdzie się w nim ekspozycja prezentująca m.in bezcenne wycinanki, które Konstanciński Dom Kultury otrzymał od Antoniego Śledziewskiego, kolekcjonera i kulturoznawcy uznającego miasto Konstancin- Jeziorna za miejsce narodzin tradycyjnej polskiej wycinanki.  Unikalny zbiór liczący ponad 3200 eksponatów, pochodzących z lat 1949-2006, tworzą dzieła z najważniejszych regionalnych ośrodków wycinankarstwa w Polsce, wykonane przez najwybitniejsze indywidualności twórcze w powojennej historii tej dziedziny.

Muzeum Wycinanki to także wyjątkowe miejsce spotkań i zajęć o tematyce związanej z historią  wycinanki.

Kontakt:

ul. Anny Walentynowicz 18

05-520 Konstancin-Jeziorna

https://muzeumwycinanki.eu/

 

Muzeum – Dom Stefana Żeromskiego

Dom Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie to miejsce, w którym pisarz spędził najszczęśliwsze lata swojego życia. Willę Świt traktował jako „schronienie na świecie”. To właśnie tu, powstało kilka wybitnych jego dzieł np.: „Przedwiośnie”, „Wiatr od morza”
i „Uciekła mi przepióreczka”.

W Muzeum zobaczysz oryginalne biurko przy którym tworzył Stefan Żeromski, fotel i kanapę pisarza oraz stare, rodzinne fotografie. Wyjątkowych wrażeń dostarczy Ci widok na ogród, przygotowany przez samego pisarza.

Kontakt:

Iwona Sygowska (kustosz) tel. 609 550 652

ul. Żeromskiego 4

05-510 Konstancin- Jeziorna

http://domzeromskiego.pl/

 

Muzeum Villa La Fleur – Muzeum École de Paris

To unikatowe miejsce na mapie polskiego muzealnictwa. Fundamentem zbiorów prywatnego muzeum jest twórczość polskich i żydowskich artystów kojarzonych z École de Paris (Szkoła Paryska). Zarówno budynek muzealny w obecnym kształcie, jak i zakres zbiorów w nim prezentowanych stanowią wynik wieloletniej kolekcjonerskiej pasji Marka Roeflera.

Tworzona przez wiele lat, prezentowana na trzech kondygnacjach, kolekcja obejmuje: malarstwo, rzeźbę, rysunek i grafikę. Na wystawie stałej eksponowane są dzieła takich artystów jak: Mojżesz Kisling, Eugeniusz Zak, Henryk Hayden, Henryk Epstein, Mela Muter, Maurycy Mędrzycki, Szymon Mondzain, Władysław Ślewiński, Józef Pankiewicz, Louis Marcoussis, Alicja Halicka czy Tamara de Łempicka. W muzeum wystawiane są ponadto rzeźby autorstwa Jana Lamberta-Ruckiego, Józefa Csaky’ego, Bolesława Biegasa, Xawerego Dunikowskiego oraz Augusta Zamoyskiego. Całość ekspozycji dopełnia rzeźba szkoły zakopiańskiej, a także rzemiosło artystyczne oraz meble w stylu Art Déco.

Dopełnienie całości stanowi ogród Willi La Fleur, w którym powstał Park Rzeźb.

Kontakt:

ul. Szpitalna 15

05-510 Konstancin-Jeziorna

http://villalafleur.com/