Kultura

Centrum życia kulturalnego pełni Dom Kultury mieszczący się w zabytkowej willi “Hugonówka” przy ulicy Mostowej 15, w sąsiedztwie Parku Zdrojowego, tuż nad brzegiem rzeki Jeziorki.

Na repertuar wydarzeń kulturalnych „KDK” składa się m.in.: Ogólnopolski Festiwal Sportów Teatralnych 321 Impro, Jazz Zdrój Festiwal, Letni Sezon Muzyczny w Parku Zdrojowym czy Dni Konstancina. W ciągu roku odbywają się wystawy jak również prowadzona jest szeroko rozumiana edukacja artystyczna. Dużym popularnością cieszy się Klub Filmowy oraz Klub Podróżnika, zrzeszający miłośników wojaży. Jest także miejsce na miłośników filozofii którzy spotykają się w cyklu spotkań Socrates Cafe, zaś fani literatury spotykają się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

W siedzibie KDK goszczą artyści sztuk plastycznych, teatru i muzyki. Stałym gościem jest teatr improv AB OVO – zespół, którego spektakle opierają się na improwizacji i interakcji z publicznością. Systematycznie goszczą się tu uznani wykonawcy muzyki jazzowej i popularnej, jak również wystawy malarstwa i fotografii. W Hugonówce znajduje się stała ekspozycja ludowej wycinanki, izba muzealna oraz kawiarenka.

Na specjalne atrakcje w trakcie wakacji zapraszamy do amfiteatru w Parku Zdrojowym. W piątkowe wieczory w lipcu i sierpniu trwają seanse kina plenerowego; w lipcu seanse rozpoczynają się o godz. 21:45, w sierpniu o godz. 21:15. W wakacyjne weekendy w każdą sobotę o 19.00 i niedzielę o godz. 16. 00 odbywają się koncerty muzyczne.

Filie KDK działają przy ul. Walentynowicz 18 i Sobieskiego 6 w Konstancinie-Jeziornie.
Pełna lista wydarzeń dostępna na stronie http://www.konstancinskidomkultury.pl

Wymień się książką
Na terenie Konstancina trwa ciekawa akcja „Zatrzymaj się – poczytaj” polegająca na udostępnieniu w wybranych miejscach miasta specjalnych kiosków, podobnych do budek telefonicznych, w których znajdują się książki do swobodnego wypożyczenia do domu, do poczytania na miejscu, na ławce. Jedno z takich miejsc jest tuż niedaleko KDK w Parku Zdrojowym.

To w Konstancinie powstała działająca przez 250 lat jedna z pierwszych na ziemiach polskich papierni. Dziś w zabytkowym budynku z 1894 przy ulicy Mirkowskiej 45 znajduje się muzeum papiernictwa.

Warto wiedzieć, że w Konstancinie w willi Le Fleur przy ulicy Szpitalnej 15 znajduje się prywatne muzeum. Jego zbiory obejmują malarstwo, rzeźbę oraz grafikę artystów polskich i żydowskich, działających w pierwszej połowie XX wieku we Francji. Zbiory odzwierciedlają zarazem kolekcjonerskie fascynacje Marka Roeflera – twórcy i właściciela muzeum. Villa la Fleur prowadzi działalność wystawienniczą oraz edukacyjną, której celem jest popularyzacja polskiego i żydowskiego dziedzictwa kulturowego okresu międzywojennego.
 Budynek, w którym mieści się muzeum, został wzniesiony w 1906 r, a muzeum otwarto w 2010 roku.