Kultura

Centrum życia kulturalnego pełni Konstanciński Dom Kultury mieszczący się w zabytkowej willi Hugonówka przy ulicy Mostowej 15, w sąsiedztwie Parku Zdrojowego, tuż nad brzegiem rzeki Jeziorki.

Historia willi sięga początków XX w., kiedy powstał w niej pierwszy podwarszawski zakład przyrodoleczniczy. Hugonówka jest więc kolebką uzdrowiska oraz miejscem, w którym od ponad wieku skupia się życie kulturalne letniska. W Hugonówce wypoczywała elita ówczesnej stolicy, odbywały się tu bale i koncerty największych gwiazd estrady. Przez lata mieściło się tu także kino, które przestało istnieć w latach 90., kiedy budynek strawił pożar. Dopiero generalny remont tchnął w willę nowe życie i przywrócił jej dawną świetność. Zabytek znów zaczął służyć mieszkańcom, stając się, jak przed laty, kulturalnym centrum letniska.

Nowe życie – nowe możliwości

W maju 2014 roku Hugonówka otworzyła swe podwoje dla gości, a Konstanciński Dom Kultury zyskał nowe możliwości organizacji wydarzeń kulturalnych w sali widowiskowej, galerii oraz w salach plastycznej i multimedialnej. Ponadto w willi znajdują się stała ekspozycja ludowej wycinanki, sala muzealna, poświęcona historii gminy oraz kawiarnia. W sali widowiskowej koncertują znani artyści i odbywają się tu spektakle teatralne. Natomiast w galerii prezentowane są wystawy malarstwa, fotografii oraz rzeźby. Dzisiaj w Hugonówce znów można oglądać filmy na dużym ekranie i nie tylko. Konstanciński Dom Kultury ma bowiem niezwykle bogaty program zajęć i wydarzeń kulturalnych, trafiający w różnorodny gust. Zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą w nim coś dla siebie.

Dla każdego coś miłego

Z myślą o najmłodszych prowadzone są stałe zajęcia edukacyjne i artystyczne, m.in. plastyczne, muzyczne, taneczne i teatralne. Dorośli, młodzież oraz seniorzy oprócz zajęć i warsztatów w bogatej ofercie mogą znaleźć także różnorodne kluby tematyczne, wśród których są, m.in. Klub Podróżnika, historyczny, kaligraficzny, brydżowy, fotograficzny, Dyskusyjny Klub Książki, Strefa Kobiet Pozytywnie Zakręconych, Klub Gier Bitewnych oraz Klub Miłośników Kultury Francuskiej. W Konstancińskim Domu Kultury działają także kluby seniora, chóry, grupy teatralne, zespoły muzyczne, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Wirtualne Muzeum Konstancina – projekt poświęcony unikalnej historii Konstancina-Jeziorny i jego mieszkańców. Konstanciński Dom Kultury promuje historię miasta także poprzez liczne publikacje o kulturze, artystach i zabytkach Konstancina-Jeziorny.

Festiwalowy Dom Kultury

Konstanciński Dom Kultury organizuje wydarzenia plenerowe zarówno w sąsiedztwie Hugonówki, jak i w amfiteatrze zlokalizowanym w Parku Zdrojowym. W muszli koncertowej, która może pomieścić ok. 400 osób, odbywają się pokazy kina plenerowego, różnorodne koncerty i spektakle, zarówno gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, jak i występy artystów jazzowych i klasycznych. Konstanciński Dom Kultury organizuje także kilka dorocznych wydarzeń ogólnopolskich, które przyciągają publiczność z całego kraju. Są wśród nich, m.in. Ogólnopolski Festiwal Sportów Teatralnych 321 Impro, Jazz Zdrój Festiwal, Festiwal Filmowy Świat Makaka i Jego Przyjaciół poświęcony postaci wybitnego aktora Zdzisława Maklakiewicza czy Jarmark Kultury Urzecza, promujący flisackie tradycje ludowe nadwiślanego regionu. Sztandarową imprezą są obchodzone w czerwcu Dni Konstancina. To wydarzenie gwarantujące różnorodną rozrywkę, koncerty znanych artystów oraz promujące fascynującą historię, imponujące zabytki i walory turystyczne Konstancina-Jeziorny. Swoistą podróż w czasie zapewniają Piknik Retro z atrakcjami sprzed prawie stu lat oraz efektowna Parada Retro w strojach z epoki.

Niezwykle różnorodna oferta Konstancińskiego Domu Kultury sprawia, że jest on miejscem, które warto odwiedzić przez cały rok. Serdecznie zapraszamy.

https://hugonowka.pl/

KONSTANCIŃSKI DOM KULTURY WILLA GRYF
ul. Sobieskiego 13
Konstancin-Jeziorna
PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ GALERIA KAMILIN WILLA KAMILIN
ul. Piłsudskiego 42
Konstancin-Jeziorna
AMFITEATR W PARKU ZDROJOWYM
ul. Sienkiewicza 2
Konstancin-Jeziorna
KONSTANCIŃSKI DOM KULTURY GRAPA
ul. Sobieskiego 6
Konstancin-Jeziorna

Muzea

MUZEUM WYCINANKI
ul. Anny Walentynowicz 18
Konstancin-Jeziorna
MUZEUM GMINNE STEFANA ŻEROMSKIEGO I JEGO RODZINY WILLA ŚWIT
ul. Żeromskiego 4
Konstancin-Jeziorna

VILLA LA FLEUR
ul. Szpitalna 15
Konstancin-Jeziorna

Zbiory prywatnego muzeum obejmują malarstwo, rzeźbę oraz grafikę artystów polskich i żydowskich, działających w pierwszej połowie XX wieku we Francji. Zbiory odzwierciedlają zarazem kolekcjonerskie fascynacje Marka Roeflera – twórcy i właściciela muzeum. Villa la Fleur prowadzi działalność wystawienniczą oraz edukacyjną, której celem jest popularyzacja polskiego i żydowskiego dziedzictwa kulturowego okresu międzywojennego.
 Budynek, w którym mieści się muzeum, został wzniesiony w 1906 r, a muzeum otwarto w 2010 roku.