Zdrowie

Konstancin-Jeziorna to jedyne uzdrowisko położone na Mazowszu, w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy. Konstancin jest popularnym ośrodkiem rehabilitacji i lecznictwa uzdrowiskowego oraz centrum weekendowego wypoczynku dla mieszkańców Warszawy. W 1917 roku Konstancin-Jeziorna otrzymał status uzdrowiska. O nadaniu tego statusu zadecydowały walory przyrodolecznicze, głównie klimatyczne, z powietrzem przepełnionym wonią olejków eterycznych i śpiewem ptaków. Klimat Konstancina-Jeziorny sprzyja profilaktyce wielu schorzeń kardiologicznych i laryngologicznych.

W 1965 roku, w trakcie wierceń geologicznych na terenie Konstancina, odkryto bogate złoża solanki termalnej. Jest ona wodą leczniczą o aktualnym stężeniu 7.5 proc. i temperaturze wypływu 29 st. C na powierzchni ziemi. Specjaliści określają jej skład jakościowy jako zbliżony do solanki ze źródeł ciechocińskich. W 1978 roku zbudowano pierwszą część tężni solankowej, czyli tzw. podkowę. Dokończenie budowli miało miejsce dwa lata później – dokonano tego, zamykając konstrukcję pierwotnej podkowy w regularny wielobok.

Tężnia stała się symbolem i dominującym elementem architektury parkowej oraz najbardziej znanym symbolem miasta. Dzięki zaletom leczniczym powstającego wewnątrz i na ściankach budowli leczniczego aerozolu każda tężnia jest otwartym szpitalem inhalacyjnym na świeżym powietrzu. Zalecenia dla pacjentów do korzystania z tężni obejmują: przewlekłe lub nawracające stany chorobowe, pracę i zamieszkanie w warunkach dużego zapylenia, nadciśnienie tętnicze, pracę w wysokich temperaturach, palenie tytoniu, stany nerwicowe oraz niedoczynność tarczycy. Istnieją również przeciwwskazania do korzystania z tężni, dlatego lecznicze w niej przebywanie powinno być konsultowane z lekarzem.

Oprócz tężni solankowej dostępnej dla wszystkich w Konstancinie-Jeziornej znajduje się bogate zaplecze sanatoryjno-szpitalne dla pacjentów wymagających specjalistycznej opieki. Centrum Terapii Narządu Ruchu Biały Dom przy ul. Mostowej 5 prowadzi kompleksową rehabilitację pacjentów w zakresie schorzeń narządu ruchu, neurologii, reumatologii czy chorób dróg oddechowych. Oferuje swoim pacjentom zabiegi z zakresu kinezyterapii i fizykoterapii. Szpital Rehabilitacji Kardiologicznej przy ul. Sue Ryder 1 prowadzi rehabilitację kardiologiczną zalecaną po przebytym zawale mięśnia sercowego u pacjentów kardiochirurgicznych oraz chorych przewlekle z powodu zaburzeń krążenia. Szpital Rehabilitacji Kardiologicznej zajmuje się kompleksową rehabilitacją pacjentów po ostrych zespołach wieńcowych i zabiegach kardiochirurgicznych.

Szpital Rehabilitacji Neurologicznej i Szpital Uzdrowiskowy  przy ul. Sue Ryder 1  Uzdrowiska Konstancin-Zdrój S.A. oferuje diagnostykę, leczenie i rehabilitację chorób układu krążenia, układu nerwowego, układu oddechowego i narządu ruchu, wiele zabiegów leczniczych, m.in. kinezyterapię, magnetoterapię, kąpiele solankowe i perełkowe, krioterapię i wiele innych, a także leczenie ambulatoryjne prowadzone przez lekarzy specjalistów z wykorzystaniem badań diagnostycznych (echo serca, Holter, badania laboratoryjne itp.).

Natomiast Konstancińskie Centrum Hydroterapii Eva Park Life & Spa to nowoczesny kompleks znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie tężni solankowej, w samym sercu Parku Zdrojowego. Oferuje komfortowe zakwaterowanie w pokojach jedno- i dwuosobowych oraz apartamentach o wysokim standardzie. Wykorzystując naturalne surowce oraz nowoczesne technologie można skorzystać z basenu, z zabiegów z zakresu fizjoterapii, uzdrawiania balneologiczno-klimatycznego oraz odnowy biologicznej, zapewniając wzrost witalności i regenerację ciała i duszy.

Centrum Kompleksowej Rehabilitacji przy ul. Gąsiorowskiego 12/14 to nowoczesny ośrodek specjalizujący się w leczeniu schorzeń i rehabilitacji narządu ruchu, rehabilitacji kręgosłupa, rehabilitacji neurologicznej oraz w operacjach ortopedycznych i chirurgii kręgosłupa. Oferujemy szeroki wachlarz usług, dzięki czemu w jednym miejscu, w sprawny sposób i w krótkim czasie pacjent może wykonać niezbędne badania, skorzystać ze specjalistycznych porad lekarskich oraz z pełnego cyklu leczenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Oferta Centrum obejmuje m.in., porady medyczne i zabiegi terapeutyczne oraz stacjonarne pobyty szpitalne,  zabiegi odnowy biologicznej, pływalnię i grotę solną