Gdy dni stają się coraz dłuższe, przyroda budzi się do życia, a świat za oknem nabiera barw. Wiosną zakwitają pierwiosnki i zawilce. Ponad 30 rosnących tu roślin objętych jest ochroną całkowitą lub częściową. Na terenie gminy Konstancin-Jeziorna, która charakteryzuje się dużym bogactwem przyrodniczym, utworzono sześć rezerwatów przyrody.
Czas wiosennego ożywienia to świetny powód także dla nas, aby spędzać więcej czasu na świeżym, przepełnionym zapachami powietrzu. Wówczas wielu z nas zaczyna na dobre biegać po zimowej przerwie. Ścieżki wśród konstancińskich lasów nadają się idealnie zarówno do biegania, jak i podpatrywania bądź podsłuchiwania ptaków. Ze względu na bogatą florę oraz znajdujące się na jej terenie rzeki, bagna i stawy jest ostoją wielu ptaków, a w ciągu całego roku zaobserwować można tu około 150 ich gatunków.
Wzorem Stefan Żeromskiego, jednego z najbardziej znanych mieszkańców Konstancina, warto wybrać się na dłuższy spacer. Pisarz chodził na spacery po okolicznych lasach, polach i łąkach, gdzie szukał natchnienia, a także pomysłów do swoich książek.
Przypominamy, że w Konstancinie zajęcia sportowe trwają przez cały rok!
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji oferuje zajęcia sportowe i rekreacyjne dla dorosłych, młodzieży i dzieci. W ofercie piłka nożna, badminton, tenis stołowy, siatkówka, zapasy, aerobik, gimnastyka dla seniorów, taniec. GOSiR dysponuje następującymi obiektami:
– hala sportowa, ul. Żeromskiego 15 (wejście od ul. Piasta)
– sala fitness, ul. Żeromskiego 15
– hala sportowa, ul. Bielawska 57
– boisko ze sztuczną nawierzchnią, ul. Wojewódzka 12
– sauna i siłownia, ul. Żeromskiego 15
– place zabaw w mieście i gminie
– ścieżka edukacyjno-sprawnościowa im. Tomasza Hopfera
– kompleks sportowo-rekreacyjny ze skateparkiem, wielofunkcyjnym boiskiem do piłki nożnej i ręcznej oraz ścianką wspinaczkową, ul. Bielawska.
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji
05–510 Konstancin-Jeziorna, ul. Żeromskiego 15 (wejście od ulicy Piasta)
Tel.: 22 754 61 86
e-mail: biuro@gosir-konstancin.pl
www.gosir-konstancin.pl
Proponujemy przegląd wydarzeń kulturalnych, które odbywają się wiosną.
Letni sezon artystyczny w Parku Zdrojowym
Wiosną zaczyna się sezon wydarzeń artystycznych na które zaprasza Konstanciński amfiteatr. Podczas weekendowych koncertów letnich można posłuchać zarówno początkujących artystów młodego pokolenia, jak i muzyków z dorobkiem artystycznym. Prezentowana jest muzyka instrumentalna, jazzowa, swingowa, pop. W majowym koncercie inauguracyjnym bardzo często występują gwiazdy polskiej estrady. Dotychczas na deskach amfiteatru w Parku Zdrojowym wystąpili m.in. Feel, Natalia Kukulska, Golec uOrkiestra, Stanisław Soyka, Grzegorz Turnau, Maciej Maleńczuk, Raz Dwa Trzy.
Flis Festiwal – spotkanie kultur na Urzeczu
To unikatowe w skali kraju wydarzenie ma na celu popularyzację kultury ludowej środkowej Wisły. Główną ideą jest ocalenie od zapomnienia mikroregionu etnograficznego Urzecza oraz odtworzenie kulturowego krajobrazu Wisły. Organizatorzy przybliżają osadnictwo olęderskie, codzienne życie nad Wisłą, handel na wiślanym szlaku i pracę flisaków. W czasie festiwalu prezentowane są repliki łodzi wiślanych: szkut, batów i pychówek.
Goście uczestniczą w warsztatach szkutniczych, kowalskich, wikliniarskich, tkackich i garncarskich. Łodziami, które uczestniczą w paradzie, można przepłynąć Wisłę do Karczewa. W bindudze – przystani flisackiej – można skosztować potraw regionalnych z Urzecza: sytochy, barszczu chrzanowego i siuforka. Na scenie i nad rzeką rozbrzmiewa muzyka ludowa w wykonaniu zespołów regionalnych.
Konstanciński integracyjny rajd przygodowy
W Konstancinie w kwietniu odbywa się konstanciński integracyjny rajd przygodowy, którego celem jest promocja turystyki i rekreacji na świeżym powietrzu oraz piękna Konstancina
i okolic. Celem rajdu jest również wzrost świadomości mieszkanców segregacją odpadów.
Pielgrzymka rzeczna
Pielgrzymka św. Zygmunta jest jedyną w Polsce i w Europie pielgrzymką rzeczną. Jej trasa wiedzie Wisłą z Gassów do Płocka, gdzie w katedrze spoczywają relikwie burgundzkiego króla – św. Zygmunta. Po raz pierwszy łodzie z pielgrzymami wypłynęły z Gassów na swój szlak 25 maja 2013 roku. Ich celem było przewiezienie z Płocka relikwii św. Zygmunta, które teraz znajdują się w kościele parafialnym w Słomczynie.
Trasa prowadzi przez Wisłę na odcinku Gassy-Płock, z ziemi czerskiej (kolebki Księstwa Mazowieckiego i polskiej państwowości) przez miasta i miejsca trwale wpisane do naszej tradycji i historii.
www.pielgrzymkarzeczna.pl