Ciekawe miejsca

Konstancin-Jeziorna nie posiada klasycznego centrum w postaci rynku. Centralnym miejscem Konstancina jest Park Zdrojowy z Tężnią Solankową, położony w centrum dawnego letniska, wzdłuż ul. Sienkiewicza. W lipcu 2012 roku zakończono rewitalizację parku. Można śmiało powiedzieć, że jest to „serce Konstancina”.

Nad samą Jeziorką, na przybrzeżnych mokradłach, zbudowano niewielkie tarasy widokowe. Wieczorami tereny spacerowe rozświetla 200 stylowych latarni zlokalizowanych wzdłuż ciągów spacerowych. Jedną z trzech osi parkowych stanowi obecnie szeroka aleja, która łączy ze sobą tężnię i zbudowany w 2009 roku amfiteatr. To tutaj mają miejsce różnorodne imprezy kulturalne i tematyczne kiermasze. W sezonie letnim odbywa się tam szereg imprez takich jak Dni Konstancina, Kino Letnie czy koncerty – m.in. Jazz Zdrój Festiwal.

Tężnia solankowa
W sercu Parku Zdrojowego stoi tężnia, która rozpyla w powietrzu solankę wydobywaną z głębokości ponad półtora kilometra. Bogate złoża solanki termalnej odkryto w 1965 roku, w trakcie wierceń geologicznych na terenie Konstancina.
Konstancińska tężnia funkcjonuje nieprzerwanie od 1978 r. i jest to jedyny na Mazowszu i jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Działanie lecznicze solanki korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych oraz ogólną odporność organizmu.
Dzięki zaletom leczniczym powstającego wewnątrz i na ściankach budowli leczniczego aerozolu każda tężnia jest otwartym szpitalem inhalacyjnym na świeżym powietrzu.
Zalecenia dla pacjentów do korzystania z tężni obejmują: przewlekłe lub nawracające stany chorobowe, pracę i zamieszkanie w warunkach dużego zapylenia, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, stany nerwicowe oraz niedoczynność tarczycy. Istnieją również przeciwwskazania do korzystania z tężni, dlatego lecznicze w niej przebywanie powinno być konsultowane z lekarzem.

Uzdrowisko
Historia powstania i rozwoju Konstancina tak się układała, że zarówno na początku, jak i w latach późniejszych najważniejsze dla rozwoju uzdrowiska obiekty lokalizowano na skraju lub w pobliżu Parku Zdrojowego. Niemal dokładnie naprzeciwko tężni istniało do niedawna utworzone w 1966 roku sanatorium „Przy Źródle”, będące jedną z pierwszych placówek leczniczych powstałego w 1967 roku Państwowego Przedsiębiorstwa „Uzdrowisko Konstancin”. Nieopodal znajduje się główne wejście na teren Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji STOCER Sp. z o.o. Jest to wiodąca w skali kraju placówka zajmująca się leczeniem schorzeń kręgosłupa i kompleksową rehabilitacją. 30 października roku 1972 uzyskał Konstancin statut uzdrowiska.

Amfiteatr
Oddany do użytku w 2009 roku, znajduje się niemal w samym centrum Parku Zdrojowego. Odbywają się tu koncerty i imprezy takie jak Dni Konstancina, Letnie Spotkania Muzyczne i kino plenerowe. Bryła amfiteatru oparta jest na planie koła o średnicy ponad 30 metrów, a widownia pomieści 306 osób, 14 stanowisk przygotowano dla osób poruszających się wózkami inwalidzkimi.
Hugonówka
To siedziba działającego aktywnie Konstancińskiego Domu Kultury. W tej przepięknie odrestaurowanej willi udało się odtworzyć niemal wszystkie detale architektoniczne obiektu z 1902 roku. Znajduje się stała ekspozycja ludowej wycinanki, izba muzealna oraz kawiarenka. W sali widowiskowej koncertują znani artyści, prezentowane są wystawy malarstwa i fotografii oraz wyświetlane są filmy.

Wieża ciśnień
To jeden z najstarszych zabytków Konstancina-Jeziorny. Wybudowana w 1898 roku, a zaprojektowana przez Bronisława Czosnowskiego. Neogotycka budowla zaopatrywała mieszkańców letniska w wodę. Obiekt zamknięty.

Stara Papiernia
Niewątpliwą atrakcją jest witająca wszystkich wjeżdżających od strony Wilanowa eleganckie centrum handlowo-usługowe „Stara Papiernia” położona na rzeką Jeziorką. Ten dawny budynek zaprojektowanej w połowie XIX wieku papierni został kupiony w 2000 roku przez Jana Wejcherta, (również mieszkającego w Konstancinie), a następnie poddany gruntownemu remontowi oraz rozbudowie. „Stara Papiernia” otwarta w listopadzie 2002 roku stała się współczesnym symbolem rozwijającego się Konstancina i stanowi zarazem przykład udanego procesu rewitalizacji przestrzeni fabrycznych.

Targ w Konstancinie
Targowisko miejskie położone wzdłuż ulicy Wojska Polskiego, naprzeciwko parkingu Starej Paperni. W każdą środę i sobotę od wczesnego poranka do godzin południowych targowisko wypełniają stragany z świeżymi płodami rolnymi, owocami, wędlinami i mięsem. Wśród stałych klientów można spotkać osoby przyjeżdzające spoza Konstancina, także z pobliskich dzielnic Warszawy.